életmódváltás motiváció

Mi választja el a szándékot a cselekvéstől? A motiváció a kulcs!

Olyan jó lenne… csinosnak lenni, fittnek lenni, miközben energikusan végzed a napi teendőket, türelmes vagy a családhoz… mivel egészítenéd még ki a listát?

A helyzet az, hogy minden vágyott dologhoz közelebb juthatsz, ha kellően elszánt vagy és kitartó tisztában vagy önmagaddal.

A coach beszélgetések egyrészt katalizátorként tudnak működni, másrészt az önismeretet mélyítik, harmadrészt a cél, hogy ne a coachtól függj, hanem megtaláld a saját belső erődet, ami akkor is visz, amikor véget ér a folyamatunk. Hiszen addigra megtapasztalod, mire vagy képes, akár kicsi dolgokban is sikerélményre tehetsz szert.

Akkor, ha tényleg akarod.

motiváció

A csoda benned van ugyanis! Gyakran úgy hívják: motiváció.

A motivációról írtam már korábban itt és itt, ám a témát folyamatosan kutatom, így most egy másik megközelítést hozok, amivel felmérheted, hol lehet nálad az esetleges elakadás.

Tegyük fel, hogy fogyni szeretnél, és random elkezdesz követni egy irányt ebben. Egyedül küzdesz, mert a családod közben igényli a „normális” ételeket. Mindeközben titkon arra vágysz, hogy ne kelljen sanyargatni magad, de erővel ráveszed magad arra, hogy nemet mondj – egy darabig.

Egy másik elképzelt helyzet: ismered a szervezeted működését, mennyi számára az elég, és néha bűntudat nélkül engedhetsz meg magadnak egy kicsit többet. Tudatos, szabad, átgondolt döntésed eredményeképpen figyelsz oda magadra, nem azért, hogy valamilyen elvárásnak felelj meg. A családod, barátaid is tiszteletben tartják, hogy néha magadra is fordítasz időt, nem sértődnek meg ha néha nemet mondasz nekik, és ezt is megteheted szorongás nélkül.

Mit gondolsz, melyik esetben lesz tartós az életmódváltás?

Három dolgot tudsz megfigyelni a két példában: kompetencia, amikor értesz valamihez – ez esetben önmagadhoz; autonómia, azaz szabadság a döntésekben; kötődés, amikor nem vagy egyedül, vannak támogató társak.

Ha ezek hiányoznak, nem leszel motivált, vagy külső motiváció hatására egy darabig megy a dolog, mint amikor egy autót tolnak egy darabig; de ha nincs benne üzemanyag, nem fog száguldani!

Belső motiváció megtalálása

Egyéni beszélgetésben én is tudok segíteni, de egyedül is elgondolkodhatsz azon, mi lehet az életmódváltásban olyan tényező számodra, ami miatt hajlandó vagy megtenni, amit kell; magáért a cselekvésért, egy belső „jutalomért”? A legtöbb édesanya akkor is gondoskodik gyermekéről, amikor ő még nem tudja viszonozni; elvégezzük a házimunkát akkor is, ha épp nem jön vendég. Ha egy szerettünk bajban van vagy beteg, minden követ megmozgatunk, hogy segítsünk neki. Ezeket miért tesszük meg? És saját magunkról miért nem gondoskodunk ugyanilyen elszántan? Vajon Te nem vagy olyan fontos?

Az is számít persze, hogy mekkora feladatnak tűnik az, amire vállalkozol. Ha például 30 kilótól szeretnél megszabadulni, vagy lefutni a maratont, akkor ez lehet olyan elérhetetlen, hogy nem leszel kellően motivált. Ebben segít, ha kisebb részcélokat tűzöl ki: először 5 percet futni egyhuzamban; aztán ha megy, lehet cél a 3 km és így tovább, közben figyelve, hogy reagál a szervezeted minderre. Igen, tudni kell elengedni is egy célt időnként!

A belső „üzemanyag” megtalálásában az is támpontod lehet, ha elképzeled, milyen lesz, amikor eléred a célt. Milyen gondolatok, érzések lesznek benned akkor? Ezekből következtetni lehet arra, mi számodra a fontos, mi az az értékrend, ami valójában hajt?

Legtöbbször a cél az alábbi 4 terület valamelyikéhez kapcsolódik:

  1. másokhoz való kapcsolódás: ha életmódot váltasz, talán könnyebben kerülsz be egy társaságba, találsz párt, vagy csatlakozva egy sportklubhoz, csoporthoz közösségre lelsz?
  2. önállóság: hasonló az autonómiához, lehet, hogy úgy képzeled el, szabadabb leszel, ha sikerül mondjuk lefogynod; több lehetőséged lesz, amit most a túlsúly miatt nem tehetsz meg?
  3. fejlődés: van, akit az motivál, hogy látja a saját eredményeit mindig meghaladni, látja a formálódását, ahogy javul az erőnléte akár.
  4. egy nagyobb cél: motiváló lehet az is, hogy ezzel másokat inspirálhatsz majd, a gyerekeidnek már egy jobb örökséget és mintát tudsz átadni

Ami a motivációt rombolja

Akármilyen motivált lehetsz, bizony lesz olyan nem is egyszer, hogy mégsincs kedved megcsinálni/elmenni/nemet mondani…

Ugyanis van egy részünk, ami arra törekszik, ami számára abban a pillanatban a legkényelmesebbnek, legörömtelibbnek tűnik, fittyet hányva a hosszú távú terveidre!

Ez a részünk erőre kap, ha

  • úgy érzed, nem fog menni, nincs önbizalmad, esetleg korábban már több kudarc ért
  • ha nem tartod elég fontosnak a dolgot, például önmagad testi-lelki jólétét
  • ha sok egyéb csábító lehetőség van, például a családod sütit eszik melletted, vagy sorozatnézésre invitálnak, miközben edzeni akartál; de ide tartoznak a véget nem érő sürgős teendők is: csak még gyorsan elindítom/elmosom/elpakolom stb.
  • ha nincs belátható időn belül eredménye az erőfeszítéseidnek
  • ha stresszes, esetleg kialvatlan vagy: ilyenkor mentálisan nem működsz elég jól ahhoz, hogy úrrá lehess a kísértő gondolatokon

A megoldás, ha ezek ellen próbálsz tervezni, foglalkozol azokkal a területekkel, amik eltérítenek a terveidtől.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük