életmódváltás életvitel

Szerezd vissza a motivációdat!

Nincs kedved… ha arra gondolsz, megint el kéne indulni, halogatod, amíg lehet, vagy végül el sem mész a tornára, edzeni.
Fáradt vagy most ahhoz, hogy egészséges ételeken gondolkodj, most az egyszer, most nem érdekel…

Aztán az egy kihagyásból több lesz, végül azon kapod magad, hogy megint elúszott a dolog.

Lehet, hogy a jelenség hátterében a motivációvesztés áll?

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ha csupán a kilóktól való megszabadulás, ruhaméret csökkenés vagy egy különleges eseményre való lefogyás miatt kezdesz diétába, hosszú távon nem fog működni. Mert eléred a célt, a dátumot és kész, abbahagyod, célt értél.

Az életmódváltás viszont hosszútávú, ott más dolgok szükségesek, hogy kitarts.

Nevezzük néven: a centik, kilók, egészségügyi paraméterek, egy új ruha, hogy megjutalmazod magad, mások elismerő szavai… ezek külső motivátorok csupán. Ne becsüljük le őket, mert hatalmas lendületet adhatnak, arra késztethetnek, hogy egyáltalán akarj elindulni, akarj változtatni, tedd meg a első lépéseket. Mások bókjai abban a pillanatban erőt adhatnak, de önmagukban kevesek ahhoz, hogy nap mint nap, reggel-délben-este- (éjszaka?) kitarts.

Akkor mi az, ami segít, hogy motivált maradj mindig?

  • Felfedezni akarás
    Ahhoz hasonlítanám, mint amikor egy új hobbi kezd érdekelni: rákattansz a témára, keresed az információkat, egyre többet szeretnél róla megtudni. A technikáról, eszközökről, lehetőségekről – nem kényszerít senki, egyszerűen belső érdeklődésből hajt a vágy, hogy elsajátítsd az új dolgot.
  • Kipróbálni akarás
    Amikor nem csupán szívod magadba az ismereteket, hanem alig várod, hogy kipróbáld, átültesd a gyakorlatba mindezeket. 
  • Öröm
    Ezt nem kell magyarázni, az egészben örömöd van, lelkesít.
  • Cél
    Mint az elején írtam, nem az a cél, hogy elérj egy súlyt stb., hanem egy magasabb rendű, vagy épp mélyebb cél. Ez lehet identitás-kérdés is (pl. én egy sportos alkat voltam mindig, most is az vagyok). Egy olyan végcél, ami lehet, hogy most messze van, de elég erős ahhoz, hogy érdemes legyen miatta felkelni reggelente és csinálni, amit kell. 
    Kicsit véglet, de ilyen, amikor valaki egyedül neveli a gyerekét és rádöbben, hogy muszáj egészségesnek maradnia, mert a gyerekének még sokáig szüksége van rá.
    Ez az a terület, amin egy coaching folyamatban a legtöbbet dolgozunk.
  • Irányítás
    Az utolsó motivátor, ha van mozgástered és kontrollod magad felett. Ha úgy érzed, csak sodródsz, mindenki és minden előrébb való, nem marad ráhatásod önmagadra. Sokaknál ez is egy olyan terület, ami a coachingban előjön és dolgozunk rajta.

Az első feladat: legyél őszinte magaddal, az ötből hány pontot adsz most magadnak? Mennyire vagy motivált arra, hogy változtass az életeden, hogy egészségesebben élj, úgy, ahogy Te szeretnéd?

Én végigmentem az összes tevékenységemen, amit jelenleg végzek, nem csupán az életmódváltásomra nézve, de a főállásomra, a coachingra, a hobbimra nézve is, sőt, a szempontok alapján kielemezheted életed bármely területét, mennyire vagy motivált.

Ez önmagában szembesülés lehet, mit kéne elengedni, és miből kellene több.

Mit tehetsz, ha nincs meg a motiváció, pedig muszáj lenne?

Például egy munkahelyen lehet, hogy 5-ből nulla a motivációd, de pénzt keresni muszáj.
Vagy egészségi okból muszáj változtatnod az életmódodon, de nem vagy motivált.

Ne várd mástól a megoldást, keresd a lehetőségeidet!

Gondold végig, az öt motivátorból mit hogyan tudnál belecsempészni a gondolataidba?

  • Hogyan tudnád felébreszteni magadban a kíváncsiságot?
    A gyerekekre jellemző a felfedezési vágy, a kíváncsiság, hogy tudnád előhívni magadból ezt? Kipróbálni új ízeket, recepteket, alapanyagokat? Kipróbálni olyan sportot vagy edzési lehetőséget, amit eddig elvetettél? Össze tudsz állni valakivel, hogy együtt nevessetek magatokon akár, ha mégsem ez az utatok?
    Kell ehhez egy szabadság, de a hozzáállás is!
  • Ez már átvezet a gyakorlatba való átültetésbe is, először informálódsz, aztán el is mész, megvalósítod.
    Mi lenne, ha mondjuk hetente kipróbálnál valami újat, ami az életmódváltáshoz kapcsolódik? Vagy csak megpróbálnád mindig picit feljebb tolni a lécet, mire vagy még képes?
  • Találd meg az apró örömöket is, vedd észre az eredményeket, a sikereket, engedj a pozitív érzéseknek! Mi az, ami az egészben örömet jelenthet számodra? Hogyan tudnád élvezni is a folyamatot?
  • Meg tudod-e fogalmazni, miért is csinálod ezt az egészet? Mi az az életen átívelő, nagy végcél, amire emlékeztetheted magad?
  • Hogyan tudnád azt megélni, hogy van beleszólásod az életedbe, hogy igenis szabad időt szakítanod önmagadra is? Ez egy befektetés, ami a családod, környezeted számára is „megtérül”, ha egészséges maradsz, ha példát mutatsz, ha magabiztosabb vagy és vidámabb!

Nem az a feladat, hogy mind az ötöt beleerőltesd valahogyan; de ha nincs más lehetőség, akkor is lehet csillanásokat találni azért, hogy végigvihesd, amit kell.
Aztán ki tudja, útközben még mi mindent fedezel fel!

Az én motivációm coachként

  • Mint kiszáradt szivacs szívom magamba a coach szakmára vonatkozó és ehhez kapcsolódó tartalmakat, könyveket, ha elérhető, képzéseket, mert rengeteg felfedezésre váró tanulnivaló érdekel még!
  • Alig várom az újabb és újabb beszélgetéseket, hogy alkalmazzam a tanultakat, lássam azt, ahogy működik, láthassam a pozitív változást mások életében! Mindeközben mindent magamon is „átengedek”, így én is fejlődök.
  • Hatalmas öröm és feltöltődés még a „nehéz” beszélgetés, súlyos beszélgetések is, mert haladunk, és én ennek eszköze lehetek. Hálás vagyok érte!
  • A cél az, hogy az életed megváltozzon, az álmod megvalósuljon, ezáltal a világ is jobb hellyé váljon Általad, aki formálódsz egy-egy folyamatban! 
  • Mindezt olyan időbeosztásban és ritmusban tehetem, ami felszabadít arra, hogy legyen időm fejlődni, tanulni, és persze felkészülni minden egyes beszélgetésre.

Neked is segíthetek, hogy megvalósuljon, amire vágysz?

Keress egy ingyenes beszélgetésért!

2 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük