Mindenki maga ismeri legjobban saját magát.
Legalábbis erre érdemes időt, figyelmet szánni!
Két saját sztori következik.
Sok évvel ezelőtt kezdődött, hogy a napra menve nyáron viszkető kiütéses lettem.
Elmentem a bőrgyógyászhoz, aki annyit mondott: biztosan napallergia, kerüljem a napot.
Éééén? Aki tavasztól őszig a szabadban létezem?
Valahol belül éreztem, hogy ezt nem fogadom el, kell lennie magyarázatnak. Főleg, miután vastagon bekentem magam magas faktorszámú naptejjel és úgy is előjött a bőrprobléma. Mígnem olvastam egy cikket arról, hogy a citrom fényérzékenységet okozhat; elkezdtem kutakodni, kiderült, hogy a legtöbb tusfürdőbe, testápolóba, és igen, a naptejekbe is tesznek egy illatanyagot, amit a citromból vonnak ki – természetes anyag, így a natúrkozmetikumokban, bio cuccokban is van. Ez a limonene.
Elkezdtem kísérletezni, hogy nem tettem magamra semmit, amiben ez van – és azóta nincs kiütésem!
Következő sztori, ez most történt. Fuss vagy ne fuss?
Két hete bringáztam egy jólesőt, ám másnapra bedagadt a térdem. Ugyan a jegelés, pihentetés hatására lehúzódott a duzzanat, megmaradt egy erős pattanó érzés minden lépésnél.
Elmentem hát az orvoshoz, nem talált elváltozást, röntgen készült, minden rendben. Közölte, nincs teendő, ám engem érdekelt, mit sportolhatok vagy mit nem azért, hogy ne romoljon a helyzet?
A válasz: biciklizzek vagy ússzak, az jó. (De hát pont a bringázástól lett ilyen… no comment.)
Kérdem, röplabdázni, futni szabad?
Hát a futást nem javasolja, de végül is, ha nem fáj…
Nos, így lett, hogy bár a doki nem javasolta a futást, én még aznap kipróbáltam, és a melegre való tekintettel 4 km-t megtettem. És nem fájt. Sőt, azóta a kattogás is teljesen megszűnt!
Nem azt mondom, hogy ne higgy az orvosoknak, vagy ne fordulj hozzájuk – laboreredményt például soha nem guglizok ki, mióta megtanultam, hogy az összefüggéseket is érteni kell. Azonban ha gyanús, hogy a doki nem látja a teljes képet, párhuzamosan kezdd el figyelni a működésed! Hiszen ők pár percet tudnak arra szánni, hogy kiderítsék a helyzetet, te viszont folyton magaddal vagy – rengeteg információt tudsz megfejteni!
Akár az étkezésről is!
Hogy reagál a szervezeted a különböző alapanyagokra? Elnehezülsz, puffadsz, rosszul vagy? Vedd észre az összefüggéseket és vedd komolyan a tested jelzéseid!
Ha a gyermekünk vagy szerettünk produkál tüneteket, mindent elkövetünk, hogy változtasson: leszokjon, elkezdjen, elmenjen, odafigyeljen… Saját magaddal is meg kell tanulnod törődni, szeretni annyira, hogy önmagadért is mindent megteszel!
Én ebben tudlak segíteni, visszatükrözéssel, lehetőséggel, hogy alkalmanként egy órát magadra figyelhess. Hogy rábukkanhass a saját felismeréseidre, összefüggésekre az életedben.
Kereki Kriszta
szerző