Mi is az ima?
Mentálhigiénés szempontból az ima egy olyan erőforrás, ami a vallásos egyének életében a lelki egészség fenntartásában, megőrzésében kiemelt szerepet kap, nem véletlen, hogy a pszichológia is egyre inkább foglalkozik vele.
A keresztények számára az imádság legalapvetőbb definíciója így hangzik: beszélgetés Istennel.
Vagyis nem passzív elmélkedés csupán, hanem a lélek kommunikációja, kapcsolat. Ez történhet liturgikus szövegek alapján vagy saját megfogalmazásunk szerint is.
Szinte mindenki életében felfedezhető ez a különleges belső állapot, gondoljunk például a hálára: „a hála, köszönetnyilvánítás, hálaadás, latin szóval gratus ‘örömteli, hálás’, egy olyan pozitív érzelem, melyet akkor lehet érezni, ha valaki kedves velünk, ajándékoz nekünk, szívességet tesz nekünk vagy bármilyen nagyvonalú cselekedetet hajt végre felénk. Aki ilyen módon bánik velünk, feléje hálával viszonyulunk.” (forrás: wikipédia)
Vagyis amikor hálát érzünk, az valaki felé irányul. Elgondolkodhatunk, vajon kinek vagyunk hálásak a
természet szépségeiért például?
A hívő ember életére pedig különösen lélekgyógyító hatással van az ima, a jó lelki-érzelmi állapot
eszköze, mely századokon keresztül sok szorongó embernek adott enyhülést – ám ennél sokkal
többre is „képes”.
Az ima pozitív hatásai
Mindennapi küzdelmeinken a közösség, az erő és a remény segíthetnek át. Közösség, vagyis nem vagyok egyedül; vannak erőforrásaim, vissza tudok töltődni; van hitem abban, hogy jobbra fordulnak a dolgok. A keresztények imádságban mindezeket megtapasztalhatják, ami átsegíti őket a
nehézségeken.
Az imádság hasonló egy terápiás folyamathoz is: érzelmi életünk szempontjából az ima egy mély,
gyógyító kapcsolat lehetőségét adja. Kifejezhetjük érzéseinket, megszabadulhatunk lelki terheinktől,
gátak nélkül kiönthetjük mindazt, amit érzünk vagy gondolunk.
Az imádság elősegíti az önvizsgálatot, önismeretet is. Naponta időt szánva a történések
átgondolására könnyebben észreveszünk dolgokat, például hibáinkat és tévedéseinket.
Az ima és a mindennapi hálaadás még a párkapcsolat minőségét is kedvezően tudja befolyásolni,
elősegíti a konstruktív együttműködést és az elégedettséget. Mindezeken keresztül békességre juthatunk önmagunkkal, másokkal, leküzdhetővé válik a stressz,
ami életminőség-javulást eredményez: csökkenhet a vérnyomás, rendeződhet az alvás. Sőt, tanulmányok szerint az immunrendszerünk működését is erősíti, ami ellenállóbbá tesz a betegségekkel szemben.
Az imádság rendszeres gyakorlása tehát számos területen segítheti az életünket, része lehet a megküzdési stratégiánknak. Súlyosabb problémák esetén azonban nem helyettesíti azt, hogy megfelelő szakemberhez forduljunk!