Egy nehéz nap végén fáradtan hazaérsz, leülsz enni, és azon kapod magad: már megint ezzel rontottad el az egész napi odafigyelést!
Összegyűjtöttem néhány szakértő legjobb tippjeit arról: hogyan küzdheted le a stresszevést?
- „Az érzelmi evés legküzdésének legfontosabb lépése, hogy felismerjük, hogy ezt csináljuk.”
„Fogadd el, hogy nehéz szituációban vagy.”
Dr. Takács Hajnalka, dietetikus - Természetes trükkök:
„Igyál gyógynövényteát! A citromfű tea nyugtató, ellazító hatású, míg az orbáncfű teát hangulatjavítóként is ismerik. Ezeket érdemes időszakosan fogyasztani, hogy ne szokjon hozzá a szervezeted, nagyon sok helyen elérhető, nemcsak patikákban, drogériákban, vegyes élelmiszerüzletekben egyaránt.”
personalguide.hu - „Ha rád tör az ehetnék inkább foglald el magad valamivel!
Ez lehet akár valóban a mozgás, hiszen az ugyanúgy endorfint szabadít fel, de bármilyen más tevékenység is, ami örömet okoz a számodra. A lényeg, hogy próbáld meg elkerülni a kényszeres evést, nassolást.”
Katona Zoltán személyi edző és táplálkozási szakértő - Stresszevés, mint megküzdési stratégia
„Az étel feszültségcsökkentő eszközzé válik, ami hosszú távon túlevéshez, túlsúlyhoz, majd a hiábavaló diéták sorához vezethet. Az étel ugyanis egy pótlék lesz. A gyerek valódi érzelmi megküzdésre nem lát mintát, nem kap hozzá segítséget, helyette az ízek okozta rövid távú örömszerzés vagy feszültségcsökkentés kerül előtérbe” – mondta a pszichoforyou-nak adott interjújában Dr. Lukács Liza szakpszichológus - Megkeresni a forrást
„Érdemes ilyenkor átgondolni, pontosan mi a nagy mennyiségű stressz forrása. Előfordulhat például, hogy túl sok feladatot vállalunk, vagy rossz viszonyban vagyunk a kollégáinkkal. Elsőként mindenképpen ezekre a helyzetekre kell megoldást találni, a szabadidőnkben pedig mindig biztosítsunk lehetőséget tényleges feltöltődésre, amikor teljesen ki tudunk kapcsolni – tanácsolja Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ pedagógiai szakpszichológusa
forrás: házipatika.hu - Ami kint, az van bent
„Minek vagy kinek a súlyát cipeled? Hol fogadtad el azt igazságodként, hogy neked terhet kell cipelned? Miért nem engeded meg magadnak, avagy miért gondolod, hogy nem engedheted meg magadnak azt, hogy TE szabd meg a saját, számodra komfortos határaidat? Mi az, ami miatt nem tudsz nemet mondani? Mi az az igazságként elfogadott gondolatod, ami miatt azt, meg még azt a másik ezer terhet is neked kell cipelned? Mi az, ami miatt te nem tudsz határt szabni, ezért hát a tested növeli meg a határait helyetted? Ami bent, az van kint.”
Nagy Karolin gyógypedagógus, life coach - Vissza kell szereznünk a kontrollt
„„Vissza kell szereznünk a kontrollt és szakítanunk kell a stresszevéssel – szögezi le Szűcs Zsuzsanna dietetikus. – Vagyis tanuljunk meg különbséget tenni a valódi éhségérzet (vércukorszint esése, tápanyaghiány) és a stressz okozta érzelmi éhség között. A negatív hatásokat pedig más módon semlegesítsük, például sporttal, tánccal, beszélgetéssel, zenehallgatással, kutyasétáltatással vagyis bármivel, ami pluszkalóriák nélkül is boldogabbá, nyugodtabbá tesz bennünket. Ha ezeket már beépítettük a mindennapokba, akkor nyílik lehetőség arra, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozási formát. „
forrás: noklapja.hu
Ha úgy érzed, a fentiek elindítottak benned valamit, az én tippem: cselekedj! Bármi pici dolgot, de azt rögtön, így kapsz lendületet. Például tűzz ki egy célt, amivel foglalkozni fogsz – tényleg tűzd ki, magad elé egy cetlire akár 🙂 Legyen leírva.
Ha pedig több segítségre van szükséged, szeretnéd mélyebben, célirányosan átgondolni az életed, keress meg egy ismerkedős beszélgetésre!