életvitel személyes

Hogyan tudsz fejlődni az önismeretben?

Ha valaki beszélgetésre jön hozzám, rólam nagyon keveset fog megtudni.
No nem azért, mert titkolódzom, hanem mert ilyenkor az ügyfél a fontos; az, hogy velemi mi van vagy mi volt, nem számít.

Ugyanakkor mégis számít, hiszen coachként roppant fontos, hogy én magam is fejlődjek – hogyan tudnék bárkit bátorítani a változásra, változtatásra, ha én magam nem teszem ezt meg?

Az életmódváltás, mint téma is ezért lett fontos, mert én magam is átmentem a nehézségeken, küzdelmeken és egy önismereti folyamaton.

Most viszont egy picit más területről hozom a példát, hogyan tudsz Te is fejlődni az önismeretben.

Mostani feladat előttem, hogy leküzdjem azt a rossz beállítódást, miszerint hibásnak érzem magam bizonyos helyzetekben. Legtöbbször az eszemmel tudom, hogy nem vagyok az, érzelmi szinten és a reakcióimmal mégis így élem meg a dolgot.

Vajon kellett-e segítség ahhoz, hogy ezt felismerjem és tudatára ébredjek ennek a mélyen zajló folyamatnak?

Igen és nem.

Sok évvel ezelőtt több esemény és személy is közrejátszott abban, hogy egyáltalán elkezdjek foglalkozni az önismerettel.

  • Egy imaséta, ami a szülőkkel kapcsolatos viszonyt dolgozta fel, segített abba, hogy felszakadjon az édesapám halála miatt elfojtott gyász és elinduljon a feldolgozás.
  • Egy barátnő, aki azóta szintén segítő szakmában dolgozik adott egy feladatot, hogy egy hétig figyeljem az érzéseimet és naplózzam le őket. Addig sose figyeltem tudatosan rájuk.
  • Voltam egy családállításon, ahol ráéreztem az érzelmi és nem tudatos síkon való „munkára”, vagyis arra, hogy néha csak engedni kell az érzelmi folyamatoknak. (A családállítás működését egyébként azóta sem értem, épp ezért keresztényként nem veszek részt több alkalmon)

Azt gondolom, ha valaki kap egy vagy több „lökést”, nyitott ezekre a dolgokra, vállalja azt is, hogy a felismerések bizony fájni is tudnak, akkor rá tud érezni ennek az ízére.
Az önreflexió szerintem tanulható és fejleszthető, ugyanakkor állítom, hogy ezt nem lehet csupán könyvekből vagy előadásokból elsajátítani, hiszen olyan könnyen átlépünk a nehéz részek felett – míg ha ott ül veled szemben valaki, aki ott és akkor várja a választ egy nehéz kérdésre, kénytelen vagy vele szembenézni.

Tehát igen, kell a segítség – és nem, vannak esetek, amikor már egyedül is megy felismerni egy hibás működést. Főleg, ha ismétlődő mintázatról van szó.

Ha kell a „löket”, foglalj időpontot egy ingyenes beszélgetésre velem, online:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük