Időnként felfedezek olyan új, hasznos funkciót a telefonomban, ami addig is ott lapult, csak nem tudtam róla.
Az jutott eszembe, hányszor vagyunk így önmagunkkal is? Lapulhat benned is olyan képesség, tehetség, tudás, erő, amit vagy magától értetődőnek veszel, hogy rendelkezel vele, vagy épp nem hiszed el magadról, hogy arra képes lennél.
Mindaddig, amíg nem történik valami
Évekkel ezelőtt karácsonykor épp a nagymamánál voltunk, amikor a fiunk a tesóival rohangálva átszaladt a csukott üvegajtón, ami persze összetört és komolynak tűnő sérülést okozott a fülénél. Ez a váratlan helyzet döbbentett rá például arra hogy krízishelyzetben is higgadtak tudunk maradni és tudjuk, mit kell tenni – csak azután pánikoltunk, amikor már el lett látva a kórházba és nem lett komoly baj.
Egy vidámabb kis példa, amikor még kézműves voltam, egy vásárban kérdezték az egyik ékszerről, el tudom-e készíteni más színben is? Ahogy beszélgettünk az igényekről derült ki, hogy ilyenkor én „belül” látom a variációkat, el tudom képzelni – míg az érdeklődőnek látnia kellett volna elkészítve a színvariációkat, hogy dönteni tudjon! Ez is egy rejtett képesség 🙂
És még megannyi kisebb-nagyobb dolog rejlik a felszín alatt, meg vagyok győződve hogy Nálad is!
Önismeret az életmódváltásban – más nézőpont
Nem feltétlen kell nagy dolgoknak történnie, néha elég egy külső visszajelzés ahhoz, hogy más szemével lásd önmagad.
Vagy belefogsz egy kihívásba és arrébb teszed a határaidat, rájössz, hogy többre vagy képes.
Lehet, hogy megtanulsz nemet mondani olyan dolgokra, amiket addig az érzéseid ellenére bevállaltál, és addig azt gondoltad, nem is lehet másképp.
Vajon tudod, mit kell keresned önmagadban? Mi az a „funkció”, amiről addig nem tudtál?
Véletlenül is rábukkanhatsz felismerésekre, de célravezetőbb, ha elkezdesz odafigyelni azokra a gondolatokra, érzésekre, szokásokra, amik akadályoznak. Akadályozhatnak abban, hogy másképp élj, önazonosan, nem megbánva elmulasztott lehetőségeket, töltődve, hálával telve, adni tudva. És ami az életmódváltásban alapvető: törődve önmagaddal!
Lehet, hogy először nem veszed észre, vagy meg sem tudod fogalmazni pontosan, mit szeretnél másképp. Nem baj! Az is elindíthat, ha csak azt érzed: így nem jó.
Segít, ha átgondolod az életterületeket és egyesével értékeled, hogy érzed magad ezekben? Munka, család, hobbi, kapcsolatok, pénzügyek… te tudod, hányféle helyen és szerepben kell helytállnod. Hol érzed a legnagyobb elakadást?
Szívesen leszek „külső szem”, objektív, nem ítélkező, ellenben célirányosan rákérdező 🙂
Tudtad, hogy az első beszélgetés díjmentes?