életvitel

Mit tesznek veled az érzéseid, amikről nem is tudsz?

Ebben a hónapban az érzelmi intelligenciával foglalkozunk facebook csoportomban – csatlakozz Te is, ha érdekel a téma!

Az érzelmi intelligencia egyaránt fontos abban, ahogy magadhoz viszonyulsz, és a másokhoz fűződő viszonyt is meghatározza.

Mit jelent ez a mindennapokban?

Képzeld el, hogy a munkahelyeden kritikát kapsz a munkádra vonatkozóan.

Ez nyilván nem fog jól esni. 
Ha nem ismered magad, nem vagy tisztában azzal, mi zajlik le épp benned, lehet, hogy elkezdesz vádaskodni, panaszkodni, az illető háta mögött őt becsmérelni. Vajon mire vezet ez a lépés? A helyzet elmérgesedhet, ráadásul senki nem tanul belőle semmit. Nem lesz fejlődés, nem lesz épülés – csak rombolás.

Azonban ha tudod, hogy pontosan milyen érzések tombolnak benned, meg tudsz egy pillanatra állni és a felismert érzéseket kontrollálva, objektíven megvizsgálni a helyzetet, jó esély van egy egészen mást kihozni mindebből.

Például mérlegelheted, van-e igazság abban, amit mondtak, érdemes-e megfontolni ez alapján a változtatást.

Felismeréseket tehetsz magadról, ha elemzed, miért érezted magad úgy, ahogy; esetleg kapcsolódik-e az érzés egy vagy több korábbi megtapasztalásodhoz?

Megkérdezheted magadtól, mit csináltál jól ebben a helyzetben és mit csinálhatnál legközelebb jobban? Ez egy reflektív tanulási folyamat lehet számodra.

Az érzelmi intelligencia az önértékelésedet is befolyásolja, a kettő együtt fejlődik. A magad iránti tisztelet és elfogadás, a felelősségvállalás, a határaid ismerete és felvállalása – csak hogy néhány területet említsek- mind építi az önbecsülésedet is.

Sőt továbbmegyek: ha az önértékelésed, önbecsülésed rendben van, akkor képes lehetsz ahhoz is tisztelettel fordulni, aki a kritikát adta, függetlenül attól, igaza volt-e vagy sem. Képes lehetsz arra, hogy az ő szemszögéből is lásd a helyzetet, így sokkal árnyaltabb lesz a kép – ami a vele való kapcsolatot is meghatározza. Nem mindegy, elmérgesedik-e  a helyzet azzal, akivel utána is együtt kell dolgoznod?

És ez csak egy egyszerű példa volt. Mennyivel bonyolultabb egy családi kapcsolatban megélni a konfliktusokat – és mennyivel nagyobb a tétje!

Ha úgy érzed, van még mit fejlődnöd ezen a téren, bátran kapcsolódj be facebook csoportomba, ahol ebben a hónapban 4 videó és közte több feladat és gondolatébresztő vár a témában. Sőt, az előző hónapban zajlott 28 napos önbecsülés kihívás is elérhető maradt!

Ha pedig szeretnél gyorsabban, szakszerű segítséggel fejlődni magaddal kapcsolatban, döntéseidben, kapcsolataidban, keress meg egy ingyenes online beszélgetésre!

Képek:
Photo by Nik on Unsplash 

Photo by engin akyurt on Unsplash

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük