coaching

Mi az a coaching, amit én végzek?

Coach, magyarul edző.
Life coaching – akkor ez mi? Életviteli tanácsadó?

A coachingnak több területe és több módszertana létezik, ráadásul sokan szakosodnak egy-egy területre. Mire számíthatsz nálam?

Kiinduló helyzet

Azt gondolom, van egy problémád. Ez lehet egy élethelyzet, egy döntés előtt állás, ám az is előfordulhat, hogy csak azt érzed: valami nagyon nem jó, nem így szeretnéd tovább vinni az életed.

A téma lehet bármilyen magánéleti dolog: párkapcsolat, időgazdálkodás, pályamódosítás, életmódváltás, motiváció hiánya, konfliktusok stb.

Fontos, hogy megérett-e a helyzet arra, hogy akarj változtatni? 

A változtatás ugyanis munkát jelent, pont úgy, mint egy valódi edzés: oda kell szánnod magad rá, meg kell tenni lépéseket, különben nem fog történni semmi.

Akkor a coach tanácsot ad, megmondja, mit tegyek?

Nem adok tanácsot, ellenben kérdezek, néha egyszerű feladatokat adok. A kérdéseim először arra irányulnak, hogy felderítsük, pontosan mi a probléma, majd meghatározzuk, mit szeretnél helyette, mi az elérendő cél?

A későbbiekben feltérképezzük az erősségeidet, lehetőségeidet, mélyítjük az önismeretedet, felfedezéseket teszünk. A folyamat során új felismerésekre tehetsz szert, átgondolhatod a problémádat messzebbről nézve, vagy új szempontok alapján.

Beszélnem kell a gyerekkoromról is?

Coachként nem végezhetek terápiát, erre vannak remek szakemberek. Lehet, hogy felmerülnek múltbéli események, ezeket azonban nem tudjuk feldolgozni, csupán a jelenre gyakorolt hatással tudunk valamit kezdeni.

Sokszor kiderülhet, hogy vannak olyan, a gyerekkorunkból eredő dolgok, amik meghatározzák azt, ahogy most cselekszünk. Hiába szeretnél egy bizonyos szituációban máshogy reagálni legközelebb, nem megy. Ilyenkor coachként ezt tudom tudatos szintre hozni, és segíteni a változtatást – ugyanakkor érdemes megfelelő szakember segítségét kérni, hogy az esetleges traumák, családi minták eredetét fel tudd dolgozni.

Mire számíthatok? Mi fog történni?

Az első beszélgetés arról szól, mi az a probléma, amin változtatni szeretnél, majd kiderítjük, pontosan milyen változást szeretnél elérni.

A következő üléseken a célra fókuszálva körbejárjuk a helyzetet, kérdéseket teszek fel, esetleg egyszerűbb feladatokat adok, amikről aztán beszélünk. Mélyebbre ásunk, új szempontokat nyitunk, közben mindig picit közelebb kerülünk a cél eléréséhez.

Ehhez hétről hétre vállalsz valamit, amit véghezviszel – ez mindig csak olyan és annyi, amit Te magad vállalni tudsz!

Mennyi idő a folyamat?

Ideális esetben az első 4 ülés hetente, aztán az 5. és 6. alkalom 2-3 hetente történik, de ez Tőled és a témától is függ.

Van, hogy szükséged lehet még további támogatásra, vagy kiderül, hogy a kigondolt irány mégsem működik és újratervezésre van szükség.

Összefoglaló

Coachként tehát a jelenben meglévő problémából indulok ki, egy közösen meghatározott cél felé haladunk, a megoldási lehetőségekre összpontosítva.

Nem mondom meg, mit csinálj, viszont kérdésekkel, feladatokkal segítem azt, hogy felfedezd a saját utadat. A felfedezett úton aztán meg is kell tenned egy-egy lépést, hogy hétről hétre közelebb kerülj a célodhoz.

Mit gondolsz, belevágsz most? 

Photo by Kristopher Roller on Unsplash

1 Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük