Megkeresett egy fiatal lány, annyit írt, hogy egy nehéz témáról lenne szó. Mivel volt máshonnan kapcsolódásunk, megkérdeztem: mint coach, mint lelkigondozó, vagy mint barát számít-e rám a beszélgetésben?
Úgy vélem, nem minden esetben kell szakemberként jelen lenni, ám ezt mindig érdemes előre tisztázni.
A lelki fejlődés, az önismeret és a mentális jól-lét iránti vágy sokakat arra ösztönöz, hogy szakmai segítséget kérjenek. Keresztényként felmerülhet a kérdés: lelkigondozásra vagy coachingra van-e szükséged? Bár mindkettő támogatást nyújt az élet kihívásainak kezelésében, céljaik és módszereik jelentősen eltérnek. Nézzük meg, mikor melyik lehet a megfelelő választás.
Mi a lelkigondozás?
A lelkigondozás egy segítői tevékenység, amely elsősorban a belső lelki életre, az érzelmi feldolgozásra és a hitbeli kérdésekre összpontosít. Nem utólagos segítségnyújtás a feladata, hanem inkább a megelőzés.
A lelkigondozók legtöbbször egyházi háttérrel rendelkeznek, és céljuk a lelki béke, a vigasztalás és a belső gyógyulás elősegítése. A lelkigondozás során a keresztény hit és a Biblia tanításai mentén történik a beszélgetés. Fókuszban az érzelmi terhek, traumák és veszteségek feldolgozása állhat. A lelkigondozó egyfajta „lelki társ”, aki meghallgat és imádságban is támogat. Gyász, betegség, párkapcsolati nehézségek vagy életvezetési válságok esetén is segítséget nyújthat.
Lelkigondozó lehet, aki képes a másikra odafigyelni és biztonságos teret nyújtani neki anélkül, hogy lenyomná őt, akár egy gyülekezeti tag is. Képzett lelkigondozók saját önismerettel, teológiai ismeretekkel és több kapcsolódó szakterületről is rendelkeznek tudással.
Képesnek kell lenni biztonságos teret teremteni ahhoz, hogy a segítséget kérők merjenek szembenézni a saját helyzetükkel és problémáikkal anélkül, hogy az félelmet keltene bennük. Ne kétségek között szenvedjenek, hanem biztonságban legyenek mentálisan és segítséget kapjanak. A lelkigondozás során ebben a gyógyulási folyamatban jelen van Isten. A lelkigondozó, a segítséget kérő és maga Isten együtt van egy adott lelki folyamatban, ahol a Teremtő gyógyító munkája kap teret.
Mi a coaching?
A coaching egy célorientált folyamat, amely segít az ügyfélnek kibontakoztatni a lehetőségeit, fejlődni és konkrét célokat elérni.
A coach nem ad tanácsot, hanem segít feltárni az egyén erőforrásait és megoldási lehetőségeit. A coaching során a múlttal csak annyiban foglalkozunk, amennyiben az akadályozza a jelen és jövőbeli célok elérését. A coach segít világosan megfogalmazni a célokat és hatékony stratégiákat kidolgozni ezek elérésére. A coach támogatja az ügyfelet, de a döntéseket és lépéseket az ügyfél maga hozza meg.
Egyfajta katalizátorként szolgál egy coaching beszélgetés vagy folyamat, ahol végig egy célt szem előtt tartva térképezzük fel a kliens erősségeit, tapasztalatait, lehetőségeit, miközben fejlődik az önismeretben, önbizalomban és aktívan kezd tenni azért, hogy a célját elérje, vagy épp egy alaposan átgondolt, tudatos döntést hozhasson meg.
A coachingnak módszerei és eszközei vannak, egy jól felépített kerete. Épp ezért nem lehet bárki coach, a képzés nélkülözhetetlen. Aki ezt a hivatást választja, az élethosszig tartó személyes fejlődést is választja az önismeretben, önreflexióban, a kapcsolódó szakterületekben való elmélyedésben.
Mikor melyikre van szükség?
Lelkigondozásra lehet szükséged, ha…
- Lelki vagy érzelmi válságban vagy.
- Gyászolod egy szeretted elvesztését.
- Keresed Isten vezetését egy nehéz döntésben.
- Szeretnél belső békét találni és a múltbeli sérelmeket feldolgozni.
Coachingra lehet szükséged, ha…
- Konkrét célokat szeretnél elérni (pl. karrier, életmódváltás, hatékonyság).
- Jobban szeretnéd szervezni az életed és az időbeosztásod.
- Személyes vagy szakmai fejlődésre vágysz.
- Szükséged van valakire, aki segít rendszerezni a gondolataidat és motivál a cselekvésre.
Hol helyezkedik el a keresztény coaching?
Úgy gondolom, hívő emberként ötvözöm a két területet, ám végeredményben a másik személytől és a témától is függ. Keresztény coachként különleges spirituális térben dolgozom: személyes és belső viszonyban állok Istennel, akivel folyamatosan beszélek a kliensről, de a klienssel Istenről csak akkor, ha ezt ő igényli.
Témaválasztás tekintetében sem különítem el szigorúan, mi „coacholható” és mi inkább lelkigondozás, inkább a két terület lehetőségeit ötvözöm szükség szerint. Például ha témába vág, releváns és hiteles, valamint a kliens engedélyezi, kész vagyok a személyes bizonyságtételre is.
Ám arra is volt példa, hogy bár mindketten keresztények voltunk, a téma kapcsán csak coaching eszközökkel dolgoztunk egy folyamatban, mint ahogy járt hozzám nem hívő személy is, amikor természetesen szintén nem jelent meg a folyamatban a hit vagy vallás.
A lelkigondozás és a coaching egyaránt értékes támogatási formák. Ha lelki vagy hitbeli kérdésekben van szükséged segítségre, a lelkigondozás lehet a megfelelő út. Ha viszont konkrét célok elérésében, személyes vagy szakmai fejlődésben szeretnél előrelépni, akkor a coaching jelentheti a legjobb megoldást. Mindkettő fontos szerepet játszhat az élet különböző szakaszaiban, és akár kiegészíthetik is egymást.
Ha bizonytalan vagy, melyikre lenne szükséged, segíthetek megtalálni a megfelelő irányt, vagy nálam akár mindkettőt megkapod egy „csomagban”.